Nejčastěji se doporučuje tento způsob užívání kefíru:
Kefír pijeme 20 dní každý večer před spaním. Po vypití už nic nejíme. Akorát si na závěr vyčistíme zuby, protože některé bakterie v kefíru se kamarádí se zubními kazy. Nevynecháme žádný den. Po 20 dnech učiníme desetidenní přestávku. Kúra se musí opakovat tak dlouho, dokud se nedostaví zřetelné a zřejmé zlepšení zdravotního stavu.
Já osobně si ale myslím, že není potřeba toto doporučení až tak striktně dodržovat. Sama například piji kefír pouze 3 - 4krát týdně, zato však v množství okolo litru - například místo svačiny nebo večeře. Občas si dávám také trochu po těžkém jídle, které doprovází nadýmání či lehká nevolnost. Pomůže to rychlejšímu trávení a po hodině nebo dvou jsou problémy pryč.
Někdo zase pije kefír před každým jídlem (to pomáhá například těm, kdo touží zhubnout, jelikož se žaludek zaplní kefírem, a pak už nám nezbyde tolik místa na jídlo), někdo jiný hrnek kefíru ráno a hrnek kefíru před spaním.
Nejlepší je podle mého názoru pít kefír tehdy, kdy nám to vyhovuje nebo kdy máme na kefír chuť. Každý sám na sobě nejlépe pozná, co mu dělá dobře.
Pokud s kefírem začínáte, raději zpočátku pijte menší množství, aby si tělo postupně zvyklo na některé pro něj neznámé bakterie a kvasinky. V opačném případě mohou nastat různé problémy typu průjem, vyrážka, bolení břicha, které ale po krátké době mizí. Dalším počátečním problémem bývá i proces detoxikace organizmu, který kefír v trávicím traktu může nastartovat a pokud se tělo rozhodne zbavit se jedů třeba přes kůži, pak se může objevit i vyrážka. Pokud ale vydržíte konzumovat kefír i nadále, časem se i těchto problémů zbavíte - čím víc kefíru pijete, tím se jich zbavíte rychleji, i když bouřlivěji. Hlavně se toho nezalekněte a nepřestávejte s kefírem úplně.
Kefír se ovšem dá nejen pít, ale můžete s ním také zevně potírat různé vyrážky a ekzémy.