Jaké mléko můžu pro výrobu kefíru použít?
Můžete použít jakékoliv živočišné mléko - kravské, kozí, koňské, čerstvě nadojené, trvanlivé, odtučněné, sušené, zahuštěné, smetana. Nedoporučuji používat mléko rostlinné (sojové, rýžové, ovesné apod.), kefírka pro svůj růst potřebuje laktózu, která v rostlinném mléku chybí. Houbičky si tak zbytečně zničíte. Pokud chcete dělat třeba sojový kefír, pak je tu možnost udělat si normální kefír a bez houbiček ho trochu nalít (naočkovat) do toho sojového mléka a za den by se to mělo zdrcnout taky (osobně jsem nezkoušela).
Co mám dělat s přebytky houbiček, které nechci ani rozdat ani uchovávat?
Vašemu organizmu určitě prospěje, když přebytečné kefírky sníte (to se Vám může stát docela běžně, že nějakou menší houbičku při přecezování přehlédnete a vypijete), nebo si je můžete rozmixovat do kefírového nápoje. Rádi je konzumují také psi (a je to pro ně také moc zdravé, zrovna jako kefírový nápoj), a nebo je můžete dát na kompost, pokud máte zahrádku.
Můj kefír je moc řídký, dá se s tím něco dělat?
Pro obzvlášť hustý kefír můžete vyzkoušet přidat do mléka navíc trochu sušeného mléka nebo trochu smetany. Nebo fermentujte v lednici, ale v lednici bude výroba kefíru trvat až týden.
Můžu pít hned první dávku kefíru z nových kefírek?
Pokud dostanete kefírovou kulturu v mléce, pak můžete zkonzumovat hned tu první dávku, kterou si uděláte (bude-li pěkně vonět). Nemělo by s ní být nic špatného. Pokud dostanete kulturu v sušeném stavu, pak několik prvních dávek kefíru vylijte, a až budou houbičky vypadat pěkně a kefír bude bílý a voňavý, tak jej můžete začít konzumovat.
Moje houbičky jsou hodně velké a nedělí se, je to v pořádku?
Ano, to je v pořádku - některý kefír dělá více menších kusů, jiný dává přednost zůstávání v jedné velké houbě. Pokud ovšem chcete tu velkou kefírku rozdělit, nekrájejte ji nožem nebo jiným nástrojem. Prostě ji vezměte do umytých rukou a roztáhněte ji pomalu a opatrně tak, až se rozdělí na dvě části.
Když dávám houbičky do čerstvého mléka, mám je opláchnout ve vodě?
Můžete, ale není to vůbec nutné. Naopak mohou růst pomaleji, protože může být poškozena rovnováha mikroflóry na povrchu houbiček. Nejpřirozenější pro ně je, když zůstanou v trošce hotového kefíru - však ony se opláchnou v tom novém mléce. Při někdejším zacházení s kefírem na Kavkaze se kefír do styku s vodou nedostával - zůstával stále v kožených vacích a pokaždé byla slita jen část kefíru a dolita čerstvým mlékem. Tím se také urychlila fermentace.
Jediné, co se doporučuje čas od času udělat (jednou za několik týdnů), je naordinovat kefírkám půst v čisté vodě. Dáte prostě houbičky do sklenice převařené nebo filtrované vody a necháte je tam 12 až 24 hodin. Pak je zase naložíte obvyklým způsobem. Je to dobré pro jejich čištění a zdraví. Použitou vodu (které se říká kefiraride) nevylévejte, dá se použít na kosmetické účely - nalít do koupele, k oplachování obličeje, na různé kožní problémy - nebo třeba vylít na kompost.
Některé houbičky plavou na hladině mléka, jiné jsou na dně. Je něco špatně?
Ne, to je normální. Některé kefírky jsou lepší plavci, jiné jsou spíš potápěči. Není s nimi nic špatného.
Mám alergii na mléko a špatně ho trávím. Můžu pít kefír?
Pokud máte alergii na laktózu, pak se nemáte čeho bát. Kefírky se laktózou krmí, a proto je ve výsledném nápoji laktózy jen minimálně. Čím déle fermentujete, tím míň laktózy v nápoji zůstane. Pro co největší omezení obsahu laktózy je vhodná sekundární fermentace. Obecně je mléko v kefíru natolik „předtráveno“, že by nemělo způsobovat trávicí obtíže (kromě problémů v detoxikačním období).