Kombuchový nápoj se vyrábí z oslazeného čaje (obvykle zelený nebo černý čaj), ve kterém necháme několik dní pracovat kombuchovou kulturu. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek a pomáhá proti nejrůznějším nemocem a zdravotním obtížím.
Barva nápoje je různá, obvykle medová až tmavě červená - záleží na tom, jaký čaj byl pro přípravu použit.
Kombuchový nápoj je nejen vysoce zdraví prospěšný, ale také chutný. Má sladkokyselou chuť, která závisí na mnoha faktorech, liší se však hlavně podle délky kvašení. Po 3 dnech chutná jako sladké šumivé víno, asi po 7 dnech připomíná Vineu, asi po 9 dnech se podobá bílému vínu a po ještě delší době je z něj ocet. Často se liší i množství oxidu uhličitého, a tak někdy získáte krásně šumivý nápoj, jindy v něm najdete sotva pár bublinek. Výrazný vliv na chuť má i druh použitého čaje. Rychlost kvašení ovlivňují i další faktory - teplota v místnosti, přístup kyslíku nebo stáří a aktivita kultury. Souhrnem, dá se říci, že nikdy se vám nepodaří získat přesně stejnou chuť nápoje a prakticky vždy je výsledek malým překvapením.
Kombuchu lze bez nadsázky přirovnat k malé chemické továrně. Po čas „výroby“ probíhají v tekutině složité biochemické procesy látkové přeměny, jejichž výsledkem jsou látky, které naleznete v odkazu „Účinné látky“.
Na začátku procesu jsou kvasinky. Živí se cukrem a vylučují alkohol a oxid uhličitý (část z něho reaguje s vodou a výsledkem je kyselina uhličitá). Potom nastupují bakterie, ty zkvašují alkohol na organické kyseliny. V rosolovité hmotě houby octové bakterie zpracovávají cukr na celulózu a tím přispívají k růstu povrchové vrstvy čajové houby.
Co se týče obsahu kyselin, v prvních čtyřech dnech jich vznikne jen malé množství, to se pak začne rychle zvyšovat, až po patnácti dnech kulminuje a začíná stagnovat. Konkrétně to znamená, že po osmi dnech má roztok zhruba 2g kyselin na litr, po deseti dnech 3g a po patnácti dnech 6g.