Čajová houba kombucha Tibetská kefírová houba Jak objednat Ceník

Návod na přípravu nápoje

Ingredience (na 1 litr):

  • kombuchová kultura (jedna nebo více)
  • 1 l vody
  • 70 - 100 g cukru - klasický bílý rafinovaný cukr, tj. čistá sacharóza. Jiná sladidla (např. třtinový cukr, hnědý cukr, melasa či med) mohou být pro člověka zdravější, ale pro výrobu kombuchového nápoje se nedoporučují, protože kromě sacharidů obsahují i jiné látky, které brzdí vývin mikroorganizmů čajové houby a nezabezpečují jim dostatečný přívod energie, který potřebují ke správnému fungování. Navíc med má bakteriostatický účinek (= potlačuje růst bakterií), přitom mezi nimi nerozlišuje, a tak zabraňuje rozmnožování i užitečných bakterií kombuchy, čímž ji po nějaké době zahubí. Laicky řečeno, tato náhradní sladidla kvasinkám „nechutnají“ a výsledkem je, že nápoj má pak nejen horší chuť a vzhled, ale hlavně menší množství prospěšných látek, pro které se vlastně vyrábí. Umělá sladidla nelze použít vůbec, jelikož neobsahují sacharidy, a tudíž nemohou sloužit jako výživa pro kombuchu. Pokud chceme minimalizovat obsah cukru ve výsledném nápoji, necháme kombuchu kvasit o pár dní déle. Čím více cukru, tím rychlejší je kvašení.
  • 2 sáčky čaje - nejlépe je používat černý čaj. Sice je možné připravovat kombuchový nápoj i z čaje zeleného či bylinkového, ale vzhledem k tomu, že kombucha potřebuje určité látky (hlavně minerální soli a dusík), které černý čaj má, ale zelený ani bylinkový ne, měl by se používat čaj černý. Navíc, éterické oleje některých bylin mají bakteriostatický či dokonce baktericidní (= zabíjí bakterie) účinek, takže to s kombuchou může dopadnout jako v případě medu. Byliny mohou obsahovat i nevítané mikroorganizmy, které nemusí být během louhování čaje zničeny. Mohly by pak čajový nápoj pokazit. Ohledně alternativ černého čaje tedy platí to samé co u alternativ bílého cukru - kombuše to neprospěje a výsledkem bude menší množství zdraví prospěšných látek ve výsledném nápoji.
  • 100 ml hotového kombuchového nápoje

Dále budete potřebovat:

  • nádobu ze skla, porcelánu či keramiky s širším otvorem (doporučuji třílitrovou zavařovací sklenici na okurky)
  • čistou látku, gázu nebo papírový ubrousek
  • gumičku

Postup:

Čaj zalijeme horkou vodou, necháme 10 - 15 minut vylouhovat. Poté odstraníme čajové sáčky, čaj osladíme cukrem a necháme vychladnout pod 30 °C (teplý nálev může kulturu zničit). Vychlazený čaj přelijeme do nádoby ze skla, porcelánu či keramiky, přilijeme hotový kombuchový nápoj a na hladinu položíme kombuchovou kulturu hladkou stranou nahoru (pokud dáváme více kultur najednou, tak starší umístíme pod novější). Kultura může plavat nebo klesnout ke dnu. Nádobu překryjeme kusem čisté látky, gázy nebo papírovým ubrouskem a zagumičkujeme, aby se do nápoje nedostaly nečistoty. Kvasnou nádobu postavíme na klidné, teplé místo. Důležitý je čerstvý vzduch a teplo. Světlo není potřebné. Prudké sluneční světlo škodí. Necháme stát 7 - 10 dní.

Po této době čistýma rukama vyndáme houby (na hladině se nám během kvašení vytvořila nová houba) z kvasné nádoby, propláchneme je pod vlažnou tekoucí vodou, abychom odstranili všechny odumřelé části (tmavě hnědá vlákna a skvrny) a položíme je na čistý talíř. Hotový nápoj scedíme přes sítko a nalijeme do lahví. Stranou si necháme 1 dcl hotového nápoje, kterým naočkujeme novou várku. Proces opakujeme. Hotový nápoj se uchovává v ledničce.